na úvodní stranu  přidat do oblíbených  email    
index
NEWÚVODNAŠI PSIODCHOVYGALERIEPOTOMCIVIDEOČLÁNKYVÝSTAVYSHOPODKAZY
Články 21-30

1-10 / 11-20 / 21-30 / 31-40 / 41-50 / 51-60

Inteligence psa

MF Plus, č. 24/2004 (Tomáš Šponar, Pozor inteligentní pes, str. 18,19)
Třikrát inteligentní psi. Vědci se vrhli na studium psí inteligence. Dokonce se pokoušejí sestavovat žebříčky, do kterých je řadí podle jejich intelektuálních schopností. Americký profesor Stanley Coren je neuropsycholog, a psycholog z renomované University of British Columbia, který své práce publikuje v předních vědeckých žurnálech, ale je i oblíbeným hostem masmédií – zejména televize. Profesor Coren si takovou pozornost vysloužil tím, že změřil a kvalifikoval psí inteligenci. Rozdělil ji dokonce do tří skupin. První je přizpůsobivost. Přesněji schopnost učit se a řešit úkoly a problémy.
stáhnout celý článek  .doc 122Kb

Jak to chodí na výstavách v zahraničí

Deník PRÁVO, 20/7/2004, S7
Miroslava Šimůnková: Jak jsme jeli na mezinárodní holandskou výstavu psů
(autorka popisuje, jak vystavovala naše národní plemeno československý vlčák)

… a já v duchu přemýšlela, jaká že ta výstava v Holandsku asi bude. Kolik tam bude československých vlčáků, jak budou vypadat a jak si Cira povede. Trápily mě také rozdíly přihlašovaní mezi holandskou a českou výstavou. V Čechách se k přihlášce obvykle posílá kopie rodokmenu psa, v Holandsku si s tím hlavu nikdo neláme, a rodokmen se tedy nikam neposílá … Konečně jsme nalezli kruh, kde měli být českoslovenští vlčáci. Velké překvapení v jejich počtu se nekonalo, do Arnhemu přijeli jen dva …
stáhnout celý článek  .doc 121Kb

Z knihy Kavkazskie, aziatskie ovčarki i drugie volkodavy 2003, autor: Valerij Borisovič Vysockij

Dovolte například uvést názor uznávanějších ruských odbornic O. Krasnovské a N. Pšeničnikové, které rozlišují tři typy hlav kavkazského psa:
1) Lebka velmi masivní, horní část hlavy široká, nadočnicové oblouky velmi rozvinuté a vystupující. Přechod od čela k mordě postupný avšak viditelný. Morda krátká, tupá, objemná. Oblast pod očima dobře zaplněná, pysky tlusté, elastické, ale bez příznaku vlhkosti. Při pohledu shora má hlava tvar širokého tupého klínu.
2) Lebka masivní, horní část hlavy široká, čelo ploché, nadočnicové oblouky dobře rozvinuté a vystupující, přechod od čela k mordě postupný, nevýrazný a plynulý. Pysky dostatečně tlusté, elastické a těsně přiléhající. Morda u kořene široká, objemná s dobře zaplněnou oblastí pod očima, ale ve směru ke konci nosu se zužuje viditelněji než v prvním případě. Pro psy s takovým typem hlavy je charakteristická více prodloužená morda. Při pohledu shora má hlava tvar širokého tupého klínu ačkoliv více protaženého a zaostřeného, než v prvním případě.
3) Je mnoho psů, jejichž hlavy se silně liší od předchozích dvou případů, tyto zvířata mají dost masivní horní část hlavy s dobře rozvinutými, ale ne moc vystupujícími nadočnicovými oblouky, oblast pod očima je dobře zaplněná, čelo ploché, přechod od čela k mordě plynulý méně výrazný, než v prvním případě. Morda široká u kořene, méně se zužující ke špičce nosu, než v prvních dvou případech. Při pohledu shora má hlava tvar komolého klínu.
stáhnout celý článek  .doc 117Kb

Kupírování uší versus výstavy 2004 autor: Tereza Vojtová

Každý z nás – výstavních nadšenců – se po dlouhé zimě těšil na novou výstavní sezónu, kterou u nás tradičně otevírá mezinárodní výstava psů v Brně. V té tobě nikdo z nás netušil, že je to v Čechách poslední výstava na které uvidíme kupírované kavkazáky.
Oznámení o zákazu předvádění kupírovaných psů na veřejných akcích tj. výstavách, bonitacích, zkouškách a soutěžích, přišlo jako blesk z čistého nebe, bez jakéhokoliv předchozího upozornění nám koncem února přišel dopis podepsaný předsedou ČMKU, který sděluje všem chovatelských klubům, že prezident republiky schválil novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání a to s platností od 1. března 2004 znamená, že nesmí kupírovaní psi „na ulici.“
Touto novelou zákona pro mnohé majitele nadějných zvířat skončila výstavní sezóna dřív než začala a tak importovaní jedinci ze zemí, kde je kupírování uší dovoleno mají u nás dveře zavřené.
stáhnout celý článek  .doc 122Kb

Výchova a výcvik kavkazského pasteveckého psa, Libor Budař

Právně nyní se dostávají přírodní plemena psů, pocházející ze zemí bývalého SSSR do popředí zájmu mnoho kynologů. Zejména ti z nich, kteří pracují v soukromých bezpečnostních službách při ostraze objektů, využívají stále více některé z těchto plemen. Ovšem zde často bývá kámen úrazu, zatímco hlídání, schopnosti strážní služby, ochrany objektu a obrany psovoda obvykle nečiní problémy, protože jde o vrozené chování, horší to bývá s poslušností a ovladatelností těchto plemen. Díky nedostatečně zvládnuté poslušnosti, dochází k řadě konfliktních situací, které mají pak vliv na pověst plemene.
stáhnout celý článek  .doc 323Kb

Krmení – věčná otázka, z knihy Leonberger, D. Pavlovská-Kuntová

V posledních letech se na našem trhu objevilo obrovské množství granulovaných krmiv všech možných značek a druhů. Můžeme zakoupit kompletní krmiva firem, o kterých jsme nikdy neslyšeli, ale prodavač se dušuje, že je to pro našeho psa právě to pravé. Nebo se můžeme nechat zlákat bombastickou televizní a jinou reklamou firem známých a renomovaných, jejichž krmivo na nás číhá podbízivě téměř za každým rohem. Je neobyčejně zajímavé, že všechna krmiva jsou ta nejlepší, nejvýživnější, nejstravitelnější a jinak nej …
stáhnout celý článek  .doc 86Kb

Bonitace a svod mladých– Kladno Rozdělov 9. dubna 2005 Foto: Tereza Vojtová
stáhnout celý článek 
.doc 58Kb stáhnout obrázkovou přílohu  .doc 554Kb

Než si přivezeme štěně domů … z knihy Leonberger, D. Pavlovská-Kuntová

Rozhodli jste se vzít na sebe starosti i radosti se psem. Také jste si rozmysleli, zda chcete psa či fenku. Každé pohlaví má své přednosti či problémy. Záleží například na tom, zda se chcete v budoucnu věnovat aktivně chovu, či nikoliv. Psi jsou větší a mohutnější než fenky, jsou ztělesněnou silou o váze až 70kg a mnohým zájemcům se více líbí svou impozantností. Fena bývá obvykle mírnější a ovladatelnější, ovšem i zde výjimka potvrzuje pravidlo.
stáhnout celý článek  .doc 72Kb

Zdravotní problémy, zapsala: Tereza Vojtová

Tento článek jsem nazvala zdravotní problémy, uvádím zde tři témata, která považuji za velmi závažná a důležitá. První příspěvek se týká torze (přetočení) žaludku, druhý popisuje neblahou zkušenost s příbuzenskou plemenitbou a třetí článek je věnován streptokokové nákaze, která může zapříčinit úhyn celého vrhu štěňat.
stáhnout celý článek  .doc 44Kb

Zásady správného krmení , z knihy Štěňata, V. Jestřábová

Množství, kvalita a frekvence krmení se řídí věkem, zátěží a momentální kondicí psa. Kvalitní výživa je jednou z nejdůležitějších podmínek správného vývinu štěněte. Složení krmné dávky podávané ve štěněčím věku ovlivňuje stavbu kostry psa v dospělosti. Problematika správné výživy je velice rozsáhlá a zabývají se jí četné samostatné publikace (např. knihy „Jak krmit psy“ nebo „Zdravý pes“ od Dr. Ireny Sehnerová), T.V.
stáhnout celý článek  .doc 63Kb

nahoru

poslední aktualizace 21.4.2005
webdesign: www.chcistranky.eu