na úvodní stranu  přidat do oblíbených  email    
index
NEWÚVODNAŠI PSIODCHOVYGALERIEPOTOMCIVIDEOČLÁNKYVÝSTAVYSHOPODKAZY
Články 31-40

1-10 / 11-20 / 21-30 / 31-40 / 41-50 / 51-60

Nejčastější otázky u veterináře z knihy Štěňata, V. Jestřábová

V jakém věku je nejvhodnější fenu poprvé nakrýt?
Fena pohlavně dospívá mezi šestým až devátým měsícem věku a fyzicky mezi jedním a dvěma roky, podle velikosti plemene. Poprvé je možno krýt při třetím hárání u malých plemen a čtvrtém hárání u velkých.
Říká se, že by fena měla mít alespoň jednou za život štěňata. Je to nutné?
Toto tvrzení není podloženo žádnými fakty, ani statistika výskytu gynekologických onemocnění nepotvrzuje tuto rozšířenou teorii.

stáhnout celý článek  .doc 41Kb

Klubovka kavkazáků 2005 Tereza Vojtová 

Termín, místo konání a delegování rozhodčího se musí zajistit téměř s ročním předstihem, po skončení klubovky v roce 2004 jsme již začali zařizovat termín další, ten byl stanoven na sobotu 7. května 2005 a jako místo konání jsme vybrali již tradiční pražské Vojanovy sady, kde se od roku 1994 konaly každoročně nejprve speciální výstavy ovčáckých a pasteveckých plemen, později se stala výstava pouze krajskou, při které kluby pořádaly své speciálky a klubovky. Výstavu připravuje pan Jaroslav Marek. Organizaci přímo na místě převzal již nový výbor KKPP, klubovka proběhla stejně jako letošní jarní bonitace bez propagace v kynologickém tisku, tato každoroční nejvýznamnější akce klubu by měla být řádně avizovaná! Pan rozhodčí MVDr. Daniel Stanko nejprve posoudil kavalíry a pudlíky, pak začala klubovka kavkazáků, plemeno na této akci prezentovala hlavně štěňata a dorostenci, kterých se předvedlo téměř polovina z celkového počtu všech předvedených 21 jedinců, stejný počet kavkazáků byl vystavován i minulý rok. Posuzování bylo přísné, ale spravedlivé, rozhodčí kladl důraz na správný pohyb, na celkovou kompaktnost a typický vzhled pro plemeno, také hodnotil povahu, což není u jiných rozhodčích obvyklé.
stáhnout celý článek .doc 109Kb stáhnout obrázkovou přílohu  .doc 1,05Mb

Motta o psech zapsala: Tereza Vojtová

Budiž, člověk může jít dál staletími sám, bez tiché ozvěny psích tlapek, ale otázka je, nakolik bude ještě člověkem …?
Pes je zvíře, které bylo Bohu tak milé, že je dal člověku jako věrného spojence, jako anděla strážného
Pes, to je ctnost, jež se stala zvířetem, protože se nemohla vtělit do člověka
Přijde čas, kdy bude zločin na zvířeti trestán stejně jako zločin vůči člověku
Pes je krásný bez ješitnosti, silný bez vypínavosti a udatný bez zběsilosti. Má všechny lidské ctnosti bez lidských slabostí
stáhnout celý článek  .doc 74Kb

Výběr a péče o štěně , úryvek z knihy Štěňata, Vladimíra Jestřábová

Koncem osmého týdne věku pomalu nastává doba, kdy štěňátka opouštějí chovatele a začínají samostatný život u svého nového pánečka. Změna prostředí a náhlé odloučení od matky a sourozenců je pro organismus štěněte velká zátěž. Rozhodně bychom neměli dávat štěňátka novému majiteli dříve, než v osmi týdnech. Pro chovatele a pro štěňátka je loučení smutné, nový majitel je naopak většinou velmi šťastný a raduje se z nového kamaráda. Aby počáteční nadšení nepřešlo v následné rozčarování, je nutné příštího majitele štěněte dopředu informovat o všech stránkách života se psem.
stáhnout celý článek  .doc 49Kb

Speciální výstava KRaAOP 11. června 2005 ROKYCANY

Speciální výstava plemene kavkazský pastevecký pes, také jihoruských ovčáků a středoasijských pasteveckých psů se konala v sobotu 11. června 2005 na kynologickém cvičišti v Rokycanech. Ze 49 přihlášených kavkazáků posoudil pan Tibor Havelka čtyřicet předvedených „ušatých“ psů a fen, což je rekordní účast od té doby, kdy se nesmí na veřejných akcích v ČR předvádět kupírovaní psi. Pořádání se zhostil výborně KRaAOP, předseda klubu zahájil výstavu, přivítal vystavovatele i diváky, představil pana rozhodčího a posuzování mohlo začít.
stáhnout celý článek .doc 30Kb stáhnout obrázkovou přílohu  .doc 1,05Mb

Výběr chovného páru , úryvek z knihy Štěňata, Vladimíra Jestřábová

Následující je určeno těm, kteří mají zájem o čistokrevnou plemenitbu určitých ras. Rozhodně ale nechci opomíjet majitele nejrůznějších psích kříženců či jedinců bez průkazu původu. I tito tvorové mají nezadatelné právo na spokojený život s milujícím pánečkem. To, co by nás na psech mělo nejvíce poutat, je jejich oddanost a věrnost i ochota snášet s námi veškeré útrapy i vymoženosti, které nám přináší civilizace. Tyto vlastnosti nejsou vázány ani na průkaz původu ani na nejrůznější tituly a ocenění, která pes získal. Malý venkovský voříšek má stejnou schopnost milovat jako psí aristokrat s vybraným rodokmenem.
stáhnout celý článek  .doc 34Kb

Historie I - David Garedža, Lumír Pecold           

… kraj kolem se změnil ve vyprahlou polopoušť. Šikmé paprsky svítí přímo do očí. Prašná kamenitá silnička klidně vede doprostřed rozžhavené pustiny u hranic Gruzie a Ázerbajdžánu: Pouze dlouhý, dusivý chvost prachu sleduje terénní auto až sem, do míst odedávna nazývaných Garedža
stáhnout celý článek  .doc 68Kb

Historie II - Gruzínskou vojenskou silnicí – Kavkaz, Květa a Jaromír Polákovi                                                             

Dobrá a zejména plastická mapa ujasní každému badateli, že pásmo Velkého Kavkazu výrazně odděluje zakavkazskou náhorní plošinu od jižního Ruska a orientuje ji spíše k severnímu Turecku a Íránu. Z hlediska ruské expanze do Zakavkazska, počínající v první polovině 18. století, tím silně vzrostla strategická hodnota komunikačního překonání kavkazského masivu.
stáhnout celý článek  .doc 86Kb

Historie III - Historie a současnost Gruzie, autor: cizinci.cz

Gruzie je rozmanitá země s dávnou historií a komplikovanou současností. Text obsahuje základní statistická data i některé podrobnější informace (například skupiny s vysokým migračním potenciálem). Autor také hledá příčiny etnické a kulturní rozmanitosti Gruzie i celého regionu Kavkazu.
stáhnout celý článek  .doc 44Kb

Specifika růstu obřích plemen, zpracovala: Tereza Vojtová

Obří plemena jsou známa pro jejich působivou velikost. Mohou dosáhnout nad 80 centimetrů v kohoutku a vážit až 100 kg. Dnes jsou velmi populární, reprezentují 7% z celkového počtu nově narozených štěňat v Evropě, podle vystavených průkazů původu.
Mezi 28 obřích plemen patří: Anatolský pastevecký pes, Argentinská doga, Boerboel, Bulmastif, Bernský salašnický pes, Bordeauxská doga, Brazilská fila, Bloodhound, Cane corso, Irský vlkodav, Komondor, Kuvasz, Landseer, Leonberger, Mastif, Neapolský mastin, Německá doga, Novofundlandský pes, Pyrenejský mastin, Pyrenejský horský pes, Portugalský ovčák, Rotvajler, Svatobernardský pes, Šarplaninec, Španělský mastin, Tibetská doga, Tosa a v neposlední řadě také kavkazský pastevecký pes.
stáhnout celý článek  .doc 50Kb

nahoru

poslední aktualizace 3.2.2006
webdesign: www.chcistranky.eu